Saturday, August 23, 2014

TAHRAN ESKİ SAVCISI İŞKENCE VE CİNAYETTEN YARGILANACAK

Tahran eski başsavcısı Said Murtazavi Kehrizak Tutuklu Merkezinde işlenen cinayetler ve işkencelerle ilgili olarak suçlandı. İran güvenlik güçlerine yakın olan Tabnak adlı sitenin haberine göre Murtazavi “cinayete suç ortaklığı” yapmak, “vatandaşların haklarını ihlal etmek” ve “İran güvenlik güçlerini lekelemek” ile suçlanarak yargılanacak.

Tanbak sitesi yargılanmanın kısa bir sürede olacağını duyururken Kehrizak cezaevinde işkence sonucu öldürülen vatandaşlardan birisinin babası olan Abdulhüseyin Ruhulemini’nin de Murtazevi’nin yargılanacağını doğruladığını aktardı.

Murtazavi İran kamuoyunu sarsan özellikle 2009 yılındaki hileli cumhurbaşkanlığı seçimlerini protesto edip tutuklananların konulduğu Kehrizak cezaevindeki işkence, tecavüz ve cinayetlerden sonra görevinden alındı. Ancak hemen ardından İran rejiminin tıpkı benzer suça karıştığı kesinleşen birçok yetkiliye yaptığı gibi bir nevi ödüllendirilerek Uyuşturucu Trafiği Görev Gücü’nü yönetmek üzere başkan olarak atandı.

Görev süresince Kehrizak’ta tutuklanıp feci şekilde işkence ve saldırıya maruz kalarak hayatını kaybedenlerden üç kişi: Emir Cevadifer, Muhsin Ruhulemini ve Muhammed Kamrani gibi isimlerdi. Murtazavi ve İranlı yetkililer ölümlerin menenjitten kaynaklandığını iddia etmişti. Ayyuka çıkan tecavüz, işkence ve cinayetler nedeniyle Şii dini lider Hamaney buranın kapatılması kararı verdi. Ancak benzer diğer cezaevlerinde halen işkence, dayak ve insan hakları ihlalleri sistematik bir şekilde sürdürülmeye devam ediyor.

Murtazavi’nin bunların yanı sıra birçok fotoğraf çektiğinden ötürü Evin Cezaevinde iken öldürülen İran asıllı Kanada vatandaşı olan Zehra Kazımi’nin ölümüne karıştığından şüpheleniliyor.

Kaynak: Zamane

This entry was posted in İnsan Hakları, İşkence, Siyaset. Bookmark the permalink.

Leave a Reply