Friday, August 29, 2014

İRAN’DA YARGISIZ İNFAZ, İŞKENCE VE ONLARCA TUTUKLAMA

Arapların yoğun yaşadığı ve tarihsel adıyla Arabistan olarak bilinen Huzistan bölgesinde geçtiğimiz iki hafta boyunca İran güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği baskınlar sonucu 50 kişiyi tutukladığı bildirildi. İkisinin daha gözaltında iken hayatını kaybettiği tutuklulara yönelik suçlamaların son derece yaygın olan ve kamuoyunda inandırıcılığı kalmayan ithamlardan ibaret olduğu yorumları yapılıyor.

Zamane sitesinin gazeteci ve insan hakları aktivisti Yusuf Azizi Benitaraf’dan aktardığı bilgilere göre tutuklanan 50 kişi arasından iki vatandaş gözetim altındayken hayatını kaybetti.

Açıklamasında Benitaraf: “Güvenlik güçleri bölgedeki aşiretlerin ileri gelenlerine insanları oy kullanmaya getirmelerini söylüyor. Genç insanlar ise buna karşı çıkıyor.” dedi.

Şus, Ahvaz e Hamidiye bölgelerinde gerçekleştirilen tutuklamalar gelecek meclis seçimlerini boykot çağrısı yapan ve duvarlara sloganlar yazarak bunu gösteren gençleri hedef aldı. Raporlara göre tutukluların darb, tehdit ve işkencelere sıklıkla maruz kaldığı İran’da son tutuklamalarda gözaltında olan Nasır Elbuşevket ile Muhammed Kabi hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz Mart ayında bir diğer mahkum olan Rıza Muğamesi de Dezful cezaevinde işkence altında yaşamını yitirmişti.

Yazar Yusuf Azizi kurbanların ailelerinin cesetlerini teslim alınması ve cenaze töreni gibi herhangi bir şey yapmaktan kaçınmaları yönünde rejim güçlerinden emir aldıklarını sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz iki hafta içinde tutuklanan insanlar resmen suçlanmamışken ailelerine çocuklarının nerede olduklarına dair bilgi de verilmiş değil.

İran’daki insan hakları örgütleri bu denli geniş çaplı tutuklamaların yeterince medyada yer almadığına değinirken sebebini ise rejimin sıkı baskısının ve kontrolünün olduğu bu bölgelerde bağımsız medya kuruluşlarının sayısının az olmasına bağlıyor. Bu tür yargısız infazlar ve sindirme politikalarının dünya kamuoyunca yeterince dikkate alınmaması, gerekli insani ve hukuki baskıların yapılmaması durumunda rejimin sivillerin daha kolay hedef alabileceği, keyfi şekilde tutuklayıp işkenceyle öldürülebileceğine dikkat çekiliyor. İran genelinde yaşanan insan hakları ihlalleri ülkeyi dünya sıralamasında en üst sıralara yerleştiriyor.

kaynak:Iran Analiz

This entry was posted in Cezaevi, İnsan Hakları, İşkence. Bookmark the permalink.

Leave a Reply